Małopolska - WTZ Polkowice - Warsztat Terapii Zajęciowej w Polkowicach

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne:

Małopolska

GALERIA WYDARZEŃ > WYCIECZKI > ROK 2015

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej byli w dniach 23-25.09.2015 na wycieczce do Oświęcimia, Wadowic, Krakowa, Wieliczki, Pienin i Podhala pod nazwą ,Małopolskie standardy”.

Celem wyjazdu było przybliżenie osobom niepełnosprawnym umysłowo i chorym psychicznie szczególnie ważnych wydarzeń i miejsc kształtujących naszą historię i kulturę. Osoby niepełnosprawne z powodu pluralistycznych dysfunkcji są szczególnie narażone na niemożność kształtowania własnej i niezależnej tożsamości poprzez braki związane z niedoborem elementarnej wiedzy z dziedziny dorobku kulturalnego i historycznego.


Osoby posiadające silne bariery mentalne spowodowane izolacją społeczną i przebywaniem tylko w najbliższym otoczeniu, posiadają utrudniony dostęp do życia kulturalnego i społecznego. Dlatego też możliwość rzeczywistego udziału w poznawaniu historii pozwoliło uczestnikom nabyć prawidłowe umiejętności społecznego funkcjonowania w zakresie korzystania z zasobów dorobku kulturalnego. Podniosło poziom świadomości tych osób przy jednoczesnym rokowaniu na poprawę dalszego ich funkcjonowania w społeczeństwie.

Poprzez pobyt w kluczowych miejscach dziedzictwa narodowego (m.in. Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Sukiennice, Wieliczka, Krzeptówki, Muzeum domu Jana Pawła II w Wadowicach) , zwiedzając zabytki i miejsca odległe przestrzennie, osoby niepełnosprawne zapoznały się z istotnymi zagadnieniami historii Polski, zdobyli przez to pozytywne doświadczenia w kształtowaniu tożsamości narodowej. Zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau, poprzez program ,,trudne – proste słowa” zostało dostosowane do kondycji psychicznej uczestników.

Częścią rekreacyjną a jednocześnie stanowiącą ważny element rozładownia emocji wśród uczestników, stanowił spływ przełomem Dunajca oraz pokaz kapeli góralskiej z muzyką. Uczestnicy w ramach rehabilitacji ruchowej skorzystali z Term Podhala – Szaflary. Wycieczka stanowiła ważną część rehabilitacji uczestników i stanowiła integralną część prowadzonej terapii.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego